آموزش طراحی و نقاشی سیاه قلم از اجزا چهره
نقاشی سیاه قلم و آموزش به صورت گام به گام
ژانویه 6, 2018
وسایل مور نیاز طراحی
طراحی چهره : ابزار طراحی مورد نیاز سیاه قلم
ژانویه 6, 2018
Show all

آموزش طراحی چشم استاندارد در ۷ مرحله (طراحی چهره پایه)

طراحی و نقاشی ساده از چشم

طراحی چهره
بخش اول : طراحی چشم استاندارد (پایه)
در این بخش اول از همه اجزا تشکیل دهنده چشم را به شما معرفی می کنیم و سپس طریقه صحیح طراحی چشم را قدم به قدم با هم تجربه می کنیم ، در اینجا خاطر نشان می کنم که طراحی بالا و عکس کناری فقط جهت معرفی اجزا در کنار هم قرار گرفته اند و عکس و طراحی بالا ارتباطی به هم ندارند .

طراحی چشم استاندارد یعنی چشمی که فقط با مقدار کمی تغییرات به فرم خاص می رسد و با یادگیری این چشم ، علاوه بر اینکه هنرجو بیشتر متوجه نقاط خمیدگی و زاویه های عکسها می شود . بلکه درک استانداردی هم از اجزا و فرمهایی که در بیشتر طراحی چهره ها مشابه هستند پیدا می کند .

پس فرم های استاندارد هر یک از اجزا چهره را جدی بگیرید !

در ضمن شناخت نام این اجزا در روال طراحی چهره الزامی نیست ، اما این شناخت می تواند به روند یادگیری شما کمک کند .

طراحی و تناسبات چشم

طراحی و تناسبات چشم

1 – چین خوردگی پلک بالا – 2 – لثه چشم – 3 – مردمک – 4 – عنبیه – 5 – تخم چشم (سفیده چشم) – 6 – چین خوردگی پلک پایین – 7 – کیسه اشک چشم – 8 – جلوی ابرو – 9 – دم ابرو

آموزش طراحی چشم در 7 مرحله

طراحی و نقاشی چشم مرحله 1

طراحی و نقاشی چشم مرحله 1

شماره 1 : دایره و بیضی
در این تمرین شما باید دایره ای کاملا گرد رسم کنید که همان عنبیه چشم می باشد و عنبیه را دقیقا وسط و حدودا سه میلی متر به سمت بالا ترسیم کنید . به فاصله قسمت پایینی عنبیه تا بیضی خیلی دقت کنید که بیشتر نشود .

شماره 2 : مردمک
مردمک دقیقا وسط عنبیه قرار می گیرد . و سپس با یک خط بیضی را به دو قسمت تقسیم می کنیم که اگر پس از این تقسیم پایین مردمک بر روی خط قرار گرفت ، محل عنبیه و مردمک صحیح می باشد .

طراحی فرم اصلی چشم

طراحی فرم اصلی چشم

شماره 3 : فرم ساده طراحی چشم

در طراحی چهره ، چه در سیاه قلم و یا در سایر هنرهای تجسمی باید به تمام جزئیات توجه شده و میزان خمیدگی خطوط و فاصله آنها با یکدیگر با دقت رسم شود و در اصل نقاشی رئال و هایپر رئال چهره بر پایه دقت و ظرافت بنا می شود .

در طرح شماره 3 همانطور که در تصویر بالا می بیند نیمه بالایی چشم از سه خط و نیمه پایینی از دوخط تشکیل شده .

شماره 4 : رسم دقیقتر خط بیرونی لثه چشم

شکستگی های بین خطوط موجود در طرح شماره 3 را به خمیدگی و خطوط را به منحنی تبدیل می کنیم . همانطور که می بینید در تصویر شماره 3 قسمت پایینی چشم از یک خط با شیب 45 درجه و یک خط صاف افقی تشکیل شده و در تصویر شماره 4 آن دو خط به صورت یک منحنی یکپارچه کشیده شده و شکستگی بین آنها حذف شده است .

در تصویر شماره 4 به فرم و اندازه کیسه اشک چشم و زاویه آن توجه کنید ، به نوعی که زیاد به سمت پایین و یا بالا خم نشود .

طراحی و نقاشی چشم

طراحی و نقاشی چشم

شماره 5 : لثه چشم

موارد بسیاری مشاهده شده که هنرجویانی که در دوره های آکادمیک آموزشگاهی آموزش ندیده اند در تابلوهای سیاه قلم و یا طراحی چهره ساده ، رسم لثه را فراموش می کنند و یا کلا با آن آشنایی ندارند و لثه چشم را به صورت تک خط طراحی می کنند که این خود باعث کاهش شباهت و نازیبایی در کار میشود .

برای رسم لثه چشم ، خطوط درونی کیسه اشک چشم را کمی داخل تر می آوریم و سپس با ضخامت یکسان ، خط دوم لثه چشم را از داخل طراحی می کنیم .

شماره 6 : چین خوردگی پلک بالا و پایین

در بالا ترین نقطه پلک بالا چین خوردگی وجود دارد که در فرم و شباهت چهره بسیار تاثیر گزار می باشد .

در چشم استانداردی که در گالری تک نگاره ها و توسط علیرضا شیرین برای شما طراحی شده ، این خط با فاصله یکسان با لثه چشم طراحی می شود و خمیدگی های لثه چشم بر روی خمیدگی های چین خوردگی پلک بالا تاثیر مستقیم دارد و دو خمیدگی را در آن ایجاد کرده .

اما چین خوردگی پلک پایین به صورت یک خط منحنی در طراحی چهره استاندارد کشیده میشود ، که اطراف آن کمی نزدیکتر به چشم و قسمت میانی چین پلک پایین کمی دورتر است .

نکته : اگر می خواهید طراحی چهره و به خوبی یاد بگیرید به این نکات پایه به خوبی توجه کنید و آنها را جدی بگیرید و حتما سعی کنید که میزان خمیدگی خطوط و فاصله آنها نصبت به هم را دقیقا مشابه تصاویر طراحی کنید .

طراحی و نقاشی از چشم

طراحی و نقاشی از چشم

شماره 7 : طراحی ابرو

بسیار خوب ، به مرحله پایانی طراحی چشم رسیدیم ، در این مرحله به فاصله خط پایینی قسمت جلوی ابرو تا چین خوردگی پلک بالا دقت کنید ! این یک فاصله استاندارد است و صد البته ابروها در واقعیت خیلی تفاوتهای زیادی با هم دارند ، اما فراموش نکنید که این یک طراحی چشم استاندارد و پایه ای برای درک بهتر انواع چشمها و ابرو ها با فرم های متفاوت در طراحی چهره است .

در بیشتر موارد دم ابرو فاصله بیشتری تا چشم به نصبت جلوی ابرو دارد ، محل خمیدگی ابرو دقیقا سمت راست عنبیه بوده و به این میزان خمیدگی دقت کنید که ابرو خیلی حالت هشتی به خود نگیرد .

انتهای دم ابرو تیز نیست و کمی گرد می شود و قسمت جلویی ابرو هم کمی از کیسه اشک چشم جلوتر آمده و در واقع کمی سمت چپ تر قرار دارد .

در پایان باید به این نکته اشاره کنم که ، در چهره هایی که طراحی می کنید ابرو را دست کم نگیرید ! که تاثیر زیادی در ظاهر شخص مورد نظر دارد !

 

4 دیدگاه ها

 1. محمدطاهر حاجی گفت:

  خیلی عالیه
  دمتون گرم

 2. سحر گفت:

  خیلی خیلی خییییییییییلی عاااالی بود واقعا خیلی خوب توضیح دادید
  ممنونم🌺❤

 3. محسن گفت:

  سلام،چطور میتونم داخل کلاسهای آموزشی شما شرکت کنم؟

  • admin گفت:

   سلام ، وقتتون بخیر و شادی باشه
   شما می تونید از طریق شماره تماسهای بالای پیج و از طریق تلگرام و یا واتس اپ با ما در تماس باشید و توضیحات تکمیلی درباره کلاسهای حضوری و غیرحضوریمون رو دریافت کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *