طراحی و نقاشی چشم با ارزش خطی
ارزش خطی در طراحی چهره و نقاشی با مداد
2018/01/06
نمایش همه

طراحی چهره : وسایل مورد نیاز سیاه قلم بخش 2

وسایل مورد نیاز سیاه قلم

وسایل مورد نیاز سیاه قلم

ادامه این مقاله …
بخش دوم وسایل مورد نیاز طراحی

مداد کنته سیاه قلم سافت و هارد فابر کاستل

مداد کنته سیاه قلم سافت و هارد فابر کاستل Faber Castell

مدادهای کنته سافت ، کنته هارد و کنته b3 پاریس :
مداد کنته b3 مارک کنته پاریس دارای تیرگی بسیار بالاییست در عین حال روغن بیشتری به نسبت مدادهای کنته سافت و هارد دارد ، به همین دلیل از آن بیشتر به عنوان رنگ پالت استفاده می کنیم !

روی یک کاغذ جداگانه رنگ گزاشته و در واقع با کنته کمی سیاه می کنیم و سپس با کشیدن محوکن و یا قلمو بر روی آن پالت کاغذی ، قلمو و محوکن را به رنگ آغشته می کنیم و سایه میزنیم ، که تکنیک دقیق آن را می توانید در دوره های آموزشی اپلیکیشن میز کارم در همین وبسایت تکنگاره ها بیاموزید .

مداد کنته سافت مارک فابرکاستل هم که در سیاه قلم پادشاهی می کند ، با تیرگی بینظیر خود به تابلو ها جلوه ای چشم نواز می دهد ، و باید در اینجا اشاره کنم که مداد کنته سافت دارای روغن کمتری به نسبت کنته b3 پاریس است ، و همانطور که از نام آن پیداست مغز نرمی هم دارد .

مداد کنته هارد مارک فابرکاستل با روغن کمتر ، تیرگی کمتر و سختی بیشتر که به دلیل فشردگی بیشتر مغز آن است ، بیشتر برای کشیدن تار موها و یا در برخی از موارد در تابلو و یا تمرینات برای ایجاد خطوط نازک و یا ظرافت و افزایش کیفیت در حد هایپررئال کاربرد دارد .

مداد کنته سفید فابر کاستل Faber-Castell مدیوم

مداد کنته سفید فابر کاستل Faber Castell مدیوم

مداد کنته سفید :
این مداد معمولا (کنته سفید مدیوم فابرکاستل) برای براق کردن مو ها و یا در برخی از موارد برای ایجاد نور و یا در بافتها کاربرد دارد ، بطور مثال در بخشی از نقاشی سیاه قلم پس از پاک کن زدن متوجه می شویم که محل مورد نظر درخشندگی لازم را نداشته و خوب سفید نشده ، که در این موارد از کنته سفید استفاده می کنیم .

این مطلب را هم بخوانید!
نقاشی سیاه قلم و آموزش به صورت گام به گام

البته باید اشاره کنم که به دلیل این که مقوای اشتنباخ کمی شیری رنگ است و به رنگ کرم تمایل دارد وقتی از کنته سفید استفاده میکنیم ، تصور می شود که کنته سفید کمی به رنگ آبی تمایل دارد ، که صد البته باید این موضوع را تجربه کنید .

اما در این میان پاستل گچی رامبراند که به صورت استوانه ای می باشد ، سفیدی بسیار بهتری دارد ، که البته به دلیل استوانه ای بودن آن نمی توان از آن به راحتی برای کشیدن مو استفاده کرد .

محوکن برای نقاشی سیاه قلم

محوکن برای نقاشی سیاه قلم و طراحی چهره

محو کن :
همانطور که از اسمش هم می شود فهمید محوکن ابزاریست برای محو کردن خطوط ، سایه ها و البته برای کشیدن خطوط کمرنگ و ایجاد بافت و سایه روشن ، بنا بر این یکی از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در تکنیک نقاشی سیاه قلم و طراحی چهره به حساب میاد .

محوکن در واقع همان کاغذ لوله شده است که توسط دستگاه های مدرن به صورت فشرده لوله شده است .

محوکن کاغذی کنته

محوکن کاغذی کنته conte

بهترین مارک محوکن مارک کنته و پس از آن کرتاکالر در ردیف دوم کیفیت قرار دارد و محوکن های مارک متفرقه کیفیت مناسبی ندارند .

برای تیز کردن محوکن یه هیچ عنوان از کاتر استفاده نکنید و فقط محو کن را با سمباده تیز کنید (ورق سمباده 150 ساختمانی) ، وقتی قسمت سر محوکن سمباده خورده میشود بافت مخملی خوبی میگیرد که برای محو کردن خطوط و جا به جایی رنگ بسیار کاربردی تر می شود 🙂

چسب کاغذی در نقاشی

چسب کاغذی

چسب کاغذی :
شاید به نظر توضیح خاصی نداشته باشه !
اصلا چرا چسب کاغذی ، چرا چسب شیشه ای نه ؟!

این مطلب را هم بخوانید!
طراحی چهره : ابزار طراحی مورد نیاز سیاه قلم

چسب کاغذی همانطور که از نامش پیداست به دلیل جنسیت اش که از کاغذ ساخته شده به راحتی با دست کنده شده و به دلیل زخامت و باز هم جنسیت کاغذی اش به راحتی به کاغذ چسبیده و جدا می شود ، در عین حال کارایی لازم را برای نگهداری مقوای طرح ، عکس و… را دارد .

در کل ابزاریست که وجود آن الزامیست ، چرا که اگر مقوای اشتنباخ را با چسب شیشه ای به سطح میز بچسبانید ، در هنگام برداشتن طرح و جدا کردن چسب از مقوا ، احتمال پارگی مقوا و یا برداشتن یک لایه نازک از مقوا زیاد است .

کف دریا چیست ؟

کاربرد کف دریا در سیاه قلم

کف دریا چیست ؟  عجیب ترین ابزار کاربردی سیاه قلم 🙂

اکثر مردم فکر میکنند چون نامش کف دریا است تشکیل شده در کف دریا بوده در صورتی که یک موجود زنده است .

کف دریا غضروف پشت یه نرم تنی است که مخصوص آب های شور هستند که وقتی این نرم تن میمیرد و بدنش توسط ماهیها خورده میشود این غضروف قابل خوردن توسط ماهی ها نبوده و چون سبک است به روی آب میاد و توسط موج دریا به ساحل آورده میشود که توسط مردم محلی جنوب جمع شده و به قیمت خیلی کمی به پرنده فروش ها داده میشود یا توسط ماهی گیران شکار شده و گوشت آن را میفروشند .

کف دریا در صنعت کرم سازی و تولید ماسک صورت کاربرد زیادی دارد و ماهم برای ساخت رنگ ، آن را با پودر زغال ترکیب کرده و توسط قلمو برای ایجاد حجم و سایه روشنهای نقاشی سیاه قلم استفاده می کنیم .

پودر زغال سیاه قلم

پودر زغال سیاه قلم

ذغال :
در تکنیک سیاه قلم فوتورئال و هایپررئال ، زغال را با کاتر به نرمی پودر کرده (با خراشیدن زغال) و از ترکیب آن با کف دریا ، سایه روشن مورد نظر را می سازیم و استفاده می کنیم ، زغال به صورت پودر شده هم در بازار موجود است .
اما زغالی که هنرجویان گالری تک نگاره ها استفاده می کنند مارک کرتاکالر Cretacolor شماره 40702 می باشد که از کیفیت تیرگی خیره کننده ای برخوردار است .

پالت تخم مرغی

پالت تخم مرغی

پالت تخم مرغی :
بهترین و مناسب ترین ظرف برای ترکیب پودر زغال و کف دریا ، برای سایه روشن های تابلو ، پالت تخم مرغی است .

سمباده برای ابزار نقاشی

سمباده برای ابزار نقاشی

سمباده ساختمانی (با میزان زبری 150) :
ابزاریست برای تیزتر کردن مداد و مخملی کردن سر محوکن .

این مطلب را هم بخوانید!
طراحی چهره : ابزار طراحی مورد نیاز سیاه قلم

35 Comments

 1. ممنون خیلی خوب بود

 2. zeinab گفت:

  ممنون از سایت خوبتون

 3. fatemebarzegar گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من ميخوام كه براي شخصي كه استعداد بسيار بالايي در نقاشي و طراحي داره و علاقه اش بيشتر به پرتره سياه قلم هست، وسايل و كتاب اموزشي بخرم. متاسفانه اين شخص نتونسته دنبال اين استعداد و علاقه اش بره و مشغول كار ديگه اي هست و من ميخوام به نوعي مشوقش باشم. با توجه به مطالبي كه تو سايت شما ديدم متوجه شدم اطلاعات خوبي در اين زمينه دارين و ممنون ميشم كه اطلاعاتي درمورد وسايل و كتاب هايي در اين زمينه برام ايميل كنيد.

  • Rozhan گفت:

   سلام‌ عزیزم من اتفاقی اومدم و کامت شمارو دیدم بستگی داره چه نوع سیاه قلمی کار کنن من چون خودم سیاه قلم کار میکنم میگم و آموزش هم میدم میگم میخوای پیج من تو اینستا رو فالو کن هر سوالی داشتی بگو جواب میدم. _Rozhan_art

 4. غزال گفت:

  من علاقه ی سپیدی بخ نقاشی با ذغال دارم

 5. غزال گفت:

  Man alagheye shDidi be naghashi na zpghal vitray

 6. عسل گفت:

  من برای طراحی نقاشیه سیاه سفید به چه نوع مدادهایی نیاز دارم اسماشو بگین برم بخرم

  • Amirrad گفت:

   سلام من امیر هستم ۱۵ سالمه نقاشی ام ذاتی یعنی خودم یاد گرفتم برای نقاشی

   چهره :,liza paper pen,و پاکن خمیریB3,B5,B8
   منظره :B5به بالا و مداد نوکی و پاکن
   کسی میخاد کارم ببینه به ایدی Amir_rad_81بیاد

 7. پرستو گفت:

  سلام مرسی از سایت خوبتون و اطلاعاتی که در اختیارمون میزارید.. بفرمایید ابزاری که معرفی کردید از چه سایتی میشه تهیه کرد؟؟ ایمیل هم کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت گفت:

   سلام ، خواهش می کنم ، همیشه موفق باشید ، وسایل رو خود هنرجو ها تهیه می کنن ، برای اطلاع از حدود قیمت و اینکه از کجا میتونید تهیه کنید با ما از طریق تلگرام و شماره های بالای پیج در تماس باشید .

  • مدیر سایت گفت:

   سلام ، نام ابزار رو که در اینترنت جستجو کنید معملا وبسایتهای فروش رو معرفی میکنن ، و البته تهران میدان انقلاب هم لوازم و تحریر فروشی های زیادی هستند که می تونید به اونها سفارش بدید اگر که تهران تشریف دارید .

 8. مبینا گفت:

  سلام وقت بخیر. لطفا هزینه ی تهیه ی وسایل رو هم بفرمایید. ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   وسایل رو خود هنرجو ها تهیه می کنن ، برای اطلاع از حدود قیمت و اینکه از کجا میتونید تهیه کنید با ما از طریق تلگرام و شماره های بالای پیج در تماس باشید .

 9. Matin گفت:

  ببخشید میشه کف دریا برای سیاه قلم رو بهتر توضیح دهید من درست نفهمیدم

 10. چطوری میشه در کلاسها ثبت نام کرد

  • از طریق شماره های بالای همین پیج با آموزشگاه طراحی و نقاشی تک نگاره ها تماس بگیرید و یا از طریق تلگرام برای آموزشگاه پیغام بگذارید .

 11. Feri گفت:

  درودو سپاس خدمت شما خیلی ممنون بخاطر سایت خوب و مفیدتون موفق و پایدار باشین

 12. کاظم گفت:

  قیمت دوره غیر حظوری رو مشخص نکردید. لطفا قیمت دوره رو بفرمایید و اینکه من دسترسی به راه ارتباطی از طریق تلگرام ندارم، پس لطفا همینجا اعلام کنید یا جواب را ایمیل کنید.

 13. سپهریان گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون عالی هستید وبی نظیر سپاسگزارم خدا خیرتون بده بازم ممنون

 14. من چون تو شرکت زیاد وقت دارم و آتلیه دارم و سیاه قلم کار میکردم از چهره مشتری هام . به خصوص از بچه ها. ولی اولین بار بود که مطالب کاملی در موردش خوندم. به خصوص کف دریا که تا الان نشنیده بودم
  دوست دارم حتما تو دوره هاش شرکت کنم

 15. علیرضا گفت:

  سلام و درود خدمت شما بزرگوار ببخشید بنده توی اهواز دارم از آموزش‌های استاد گرامی علی پدرام فیض میبرم اگر امکانش هست استفاده ببریم از سایت و زحمات شما بزرگوار

 16. […] ابزار گوناگون سیاه قلم در بخش لوازم مورد نیاز سیاه قلم ، آشنایی پیدا کنید !اما در این مقاله فقط از مداد سیاه […]

 17. فرهاد جعفریان گفت:

  دست و\نجه تون درد نکنه
  بسیار عالی

 18. نصرت گفت:

  سلام آموزشگاهتون کدوم شهر هست؟

  • سلام
   تهران هستیم ، اما هر شهری که تشریف داشته باشید میتونید از دوره های مجازی ما به صورت غیر حضوری استفاده کنید که این دوره ها با کیفیت بسیار بالایی تهیه شده و بازدهی فوق العاده ای هم داشته .
   اگر تمایل داشتید از طریق تلگرام و به شماره های بالای صفحه پیام بدید تا توضیحات کامل رو در باره دوره آموزش طراحی و نقاشی سیاه قلم هایپررئال از ۰ تا ۱۰۰ رو براتون ارسال کنیم .

 19. […] می کنند !شما می توانیدبا ابزار گوناگون سیاه قلم در بخش لوازم مورد نیاز سیاه قلم ، آشنایی پیدا کنید !اما در این مقاله فقط از مداد سیاه […]

 20. parastoo گفت:

  ملطب خوبی بود ممنون موفق باشید https://dehkadeh-web.ir

 21. fitileh گفت:

  چاه نکن بهر کسی اول خودت دوم کسی

 22. یاشار گفت:

  سلام یه سوالی داشتم میخواستم بدونم از کف دریا در نقاشی سیاه قلم استفاده میشه؟؟

 23. نفس گفت:

  عالی بود،ممنونم ازتون.من خیلی وقت بود که دنبال کسی یا چیزی بودم که بتونم از طریق اون وسایل مناسبم رو تهیه کنم و شما لطف بزرگی کردید و نکاتی خیلی خوبی هم در متن هاتون هست.

 24. Mahdis گفت:

  اگر بخوام توی کلاس های غیر حضوریتون ثبت نام کنم مبلغ پرداختی چقدره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *